מדיה לא-חברתית

מי מרוויח מכל המידע הזה שאנחנו צורכים ומייצרים?
במידה מסויימת, אנחנו. אבל בעיקר – הם.

הנתונים שמוצגים בסרטון בהחלט מרשימים (אפילו אם נתעלם מאלה שאינם מדוייקים). “המדיה החברתית” הולכת ותופסת מקום מרכזי בתרבות ובכלכלה. היא נעשית לחלק בלתי-נפרד מחיינו. ובקרוב לא תהיה לנו ברירה. אם לא תהיה שם, אולי תהיה קיים, אבל לא תוכל לעשות הרבה.

ובסופו של דבר, זה האינטרס שלהם. הם רוצים שנחשוב שאנחנו בשליטה. הם רוצים שנחשוב שזה לטובתנו.
האינטרנט היה אמור להיות המקום שלנו. הוא הופך להיות הקניון שלהם.

4 תגובות בנושא “מדיה לא-חברתית”

 1. מעניין. מצד שני יוצר הוידאו הוא כמובן מחבר של ספר ובלוג בנושא 🙂 היה הרבה יותר רלוונטי לשמוע על רשתות חברתיות ממישהו יותר ניטרלי שלא מעורב בעצמו בביזנס, אולי מהאקדמיה.

  כרגיל צריך לקחת כל דבר עם קורטוב של מלח. בעולם הטכנולוגי דברים באים והולכים מהר מאוד, כל פעם בא דג גדול יותר שאוכל את הדג הנוכחי. אף אחד לא יכול לדעת אם רשתות חברתיות יחזיקו מעמד וכמה זמן. מחרתיים יכולה להגיע רשת חברתית אחרת שתכבוש את השוק, כמו שפייסבוק עשו, או שתגיע פלטפורמה אחרת לגמרי שתבעט לכולם בתחת. לכו תדעו.

  כמו כן, ההרגשה שלי היא שרשתות חברתיות, לפחות כפלטפורמות לשיווק ופעילות קפיטליסטית, מונעת בעיקר מהמון הייפ, דיבורים, ווידאו-ים עם מוזיקה מהירה. האם יש איזשהם מחקרים שמראים כמה מכירות, למשל, מגיעות כתוצאה מפעילות ברשתות החברתיות?

  עוד שאלה די נוקבת, והיא כמה אנשים מחוץ לקהילת החנונים והטכנו היפסטרים יודעים בכלל מה זה בלוג ומה זה טוויטר ומשתמשים בהם? יש וידאו שבו שואלים אנשים בטיימס סקוור בניו יורק מה זה דפדפן, כלי כל כך בסיסי בחיי האינטרנט, ומעט מאוד ידעו את התשובה:
  http://www.youtube.com/watch?v=o4MwTvtyrUQ

  בינתיים אין ברירה אלא לשחק את המשחק. זה מה שכל הגורו-ים אומרים, ואין לאף אחד מה להפסיד. ליצור פרופיל לחברה ברשתות החברתיות ולהיות באינטראקציה עם הלקוחות לא עולה גרוש, כך שזה נהיה בין היתר לעוד מדיום פרסומי כמו הרדיו, הטלוויזיה, הדואר, והדואל. מי יודע מה יהיה עם זה בעתיד.

  תודה על הוידאו בכל מקרה!

  1. קצב השינויים באינטרנט באמת מסחרר, ומן הסתם פייסבוק זה לא המילה האחרונה. אבל אני מסכים עם הוידאו שכמגמה, המדיה החברתית לא תעלם. זה לא אומר בהכרח בפורמט שיש היום, אלא בעצם העובדה שחיברנו את האינטרנט לעולם האמיתי. שהזהות שלנו ברשת היא כבר לא אנונימית ויש לנו מעגל חברתי שמיוצג ברשת.
   זה לא יעלם כי האינטרס המובהק של כל הגורמים הכלכליים הוא שזה לא יעלם. זה רק עובד לטובתם.

 2. היי מרגוליס,

  אני חייב לומר שאם הייתי רואה את הוידאו הזה לא בתוך פוסט שלך הוא היה עושה לי אך ורק טוב, הרגשה כזו של אופוריה – שהמדיה החברתית סוף סוף מנצחת את זו המסורתית.

  אבל, כרגיל, אתה אלוף בלהשאיר אותי עם הרגליים על הקרקע 🙂

  אני שואל את עצמי, ואל תתעצבן עליי שאני שואל את עצמי, כי אתה והכתיבה שלך באמת מעניינים אותי – אם אתה לא מגזים קצת בגישה הכל כך עויינת לכל הדברים, שאנחנו, הרוב, או השאר – רואים כ"טובים"?

  האם מדיה חברתית באמת עובדת רק לטובת המכונה
  הקפטילסטית המשומנת? האם היית באמת מעדיף שמדיומים כמו טלוויזיה ורדיו ימשיכו לשלוט בשיח הציבורי?

  סתם שאלה 🙂
  זיגמונד

  1. זו דווקא שאלה מצויינת. אני שואל את עצמי זאת כל פעם.

   ה"גישה העויינת" שלי יכולה קצת להטעות. כי בעצם אני נמצא עמוק בתוך כל המדיה החברתית הזו. ויש לי גם הרבה דברים טובים להגיד עליה. נפלת על רצף של התבוננות ביקורתית שעובר עלי בתקופה האחרונה בהשפעת הספר של ראשקוף.

   לעצם העניין, אני באמת לא יודע. היחס שלי כרגע מאד אמביוולנטי. מצד אחד הרשת והמדיה החברתית באמת נראים כמו מהפכת מידע שמשנה סדרי עולם. דמוקרטיזציה של מידע, ערעור על מוקדי כוח, כל מה ששמענו כבר.

   מצד שני, זאת אוטופיה, ומה שקורה בפועל שכוחות השוק משתלטים כאן כמו על כל מקום אחר. אז זה באמת משנה אם זה טלוויזיה או אינטרנט כשמה שרוב האנשים מקבלים זה אותו זבל שיווקי ? (שום דבר אישי…)

   מצד אחד, יותר ויותר אנשים לא רק צורכים מידע אלא גם מייצרים מידע.
   מצד שני, רוב המידע שהם מייצרים הוא זבל או רעש.

   מצד אחד, יש לנו כלי תקשורת חדש, דרכים חדשות לתקשר זה עם זה, אפשרויות של ambient awareness שלא היו לנו אף פעם.
   מצד שני, זה רק מרחיק אותנו זה מזה במציאות, גורם לנו להקים עוד חוצצים ווירטואליים שנותנים לנו אשליה של תקשורת אך בעצם מגוננים עלינו.

   בקיצור, יש טוב ויש רע, ונראה שהאינטרנט מטמיע לתוכו (באופן לא מפתיע) את אותם תהליכים וערכים שקיימים בחוץ.

   אני עדיין מאמין שמדובר במהפכת מידע שתשנה הרבה דברים. אבל מן הסתם היא לא תהפוך את העולם לטוב יותר. רק לאינטרנטי יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *