כמה הערות על לחיצות יד ודעות קדומות

0.
סרטון קצר מביקורם המשותף של קלינטון ובוש בהאיטי הגיע למהדורות החדשות בעולם כולו. בסרטון נראה בוש לוחץ את ידו של תושב האיטי, ואז מנגב אותה על חולצתו הלבנה של קלינטון. אם במקרה הצלחתם להתחמק מהסרטון, הרי הוא כאן.

1.
מה אנו רואים פה? בוש לוחץ יד לאדם כלשהו הנמצא מחוץ לטווח המצלמה. לאחר מכן הוא טופח קלות על כתפו של קלינטון ומחליק אותה מטה על שרוולו. התנועה נראית כאילו מנגב בוש את ידו על החולצה תוך שהוא מסתיר זאת כטפיחה ידידותית על שכם. באותה מידה, יכולה התנועה להתפרש (כמו שטען אחד הפרשנים) כאילו מנסה בוש לזרז את קלינטון, שמתמהמה בלחיצות ידיים עם הקהל.

2.
אבל בוש הוא רד-נק גזען וטיפש. הוא לחץ את ידו של אדם שחור. ברור שהוא מנסה לנגב את היד על החולצה (הלבנה!) של קלינטון.

3.
אילו סטריאוטיפים חושף הסרטון? האם את אלה של בוש, או שמא את אלה שלנו? האם בתמונה הזו הגזען הוא בוש, או הצופה הממהר לתייג את ה”שחור”, ה”גזען הטיפש” וה”לבן הטוב”?

4.
תפיסה של מורכבות דורשת אורך נשימה. אנו חיים בעידן בו לנשימה אין מקום. אנו צורכים את המידע שלנו במקטעים מתקצרים והולכים. בזמן אמת. תשומת הלב שביכולתנו לתת לכל פיסת מידע היא מזערית. הסינון צריך להיות מהיר ומיידי. נוח לנו לסווג כל דבר מתחת לקטגוריות מוכרות וידועות. “עוד סרטון של בוש עושה שטויות”. את המגירה הזאת אנחנו מכירים.

5.
תפקידם של אמצעי התקשורת להעביר מורכבות.
כלומר, זה היה צריך להיות תפקידם.
אך אמצעי התקשורת הפכו לתגרנים. הם מתחרים בצעקות. ובצעקות אין מקום למורכבות. יש רק סיסמאות.

6.
אמצעי התקשורת מנסים להלחם במדיה החדשה במגרש שלה. זהו עולם של sound bites ולא של ראיונות עומק. עולם של מקטעים ולא של תמונה שלמה. עולם של סרטוני יו-טיוב שאולי, ואולי לא, הוצאו מהקשרם.

7.
במקום לספק את ההקשר ולהצדיק את מקומם, הופכים אמצעי התקשורת לנספחים של יו-טיוב.

8.
הפצה ויראלית. אנחנו המחלה.

3 תגובות בנושא “כמה הערות על לחיצות יד ודעות קדומות”

  1. שמע, ראיתי את הסרטון הזה בזמנו כשזה רק התחיל לעשות רעש ברשת וכמעט התפתתי לשתף אותו בטוויטר, אבל בדקתי אותו טוב וכמה שלא ניסיתי (ותאמין לי שאני שונא את בוש ג'אסט לייק דה נקסט גאי) פשוט לא הצלחתי לראות את בוש "מנגב את ידו על חולצתו של קלינטון". לכן בסוף החלטתי לא לשתף אותו, ולא ששיתוף תוכן פירושו בהכרח להסכים עם התוכן (לפעמים אנחנו משתפים דברים רק בגלל שהם מעניינים גם אם אנחנו לא מסכימים עם התוכן עצמו), אבל הפעם זה נראה לי כמו הרבה מהומה על לא מאומה.

    זה ממש לא נראה לי כאילו שבוש מנגב את היד שלו אלא נראה כאילו הוא בסך הכל מנסה לתפוס את ידו של קלינטון ואולי לרמז לו שיזדרז. מעבר לכך שזה בכלל נראה ככה בסרטון עצמו, בוש לא יהיה כל כך אידיוט כדי לעשות דבר כזה בפומבי מול המצלמות (גם לטפשות שלו יש גבול בכל זאת).

    1. דווקא לא הייתי פוסל שבוש מספיק טיפש כדי לעשות משהו כזה מול המצלמות… אבל זה באמת לא משנה. כי בכל מקרה הוא מתוייג ככזה. זה כאילו כל עולם המדיה כבר עובד על אוטומט.

  2. דרך אגב כמו שכתוב בלינק שצירפת לפוסט הסרטון כאן עבר מניפולציה קלה (הילוך איטי בקטע החשוב ובעיקר מדלגים שם על הקטע שבו הוא טופח קודם על כתפו). פה זה באמת עלול להראות כאילו שהוא מנגב את ידו, אבל בסרטון המלא והלא ערוך זה ממש לא נראה ככה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *