קאפצ’ה שימושית

כולנו כבר נתקלנו במהלך שיטוטינו ברשת בקאפצ'ות, אותו רצף של אותיות מעוותות שאמור להבחין בין האדם למכונה*. פרוייקט מעניין של בית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת קרנגי-מלון מנסה לעשות שימוש בקאפצ'ה כדי לנצל את כח החישוב האנושי לצורך העברת ספרים מודפסים לפורמט דיגיטלי.

reCAPTCHA Example

הרעיון שעומד בבסיס פרוייקט reCAPTCHA הוא פשוט – הפרוייקט נותן שירות חינם של הגנת קאפצ'ה עבור אתרים. בתמונת הקאפצ'ה מופיעות שתי מילים. אחת מהמילים היא מילה שתוכנת זיהוי הטקסט (OCR) לא הצליחה לפענח במהלך סריקה של טקסט מודפס. האדם שפותר את הקאפצ'ה מספק תוך כדי כך את הפיענוח למילה. באופן זה נרתמת פעולה קטנה ויומיומית שמבוצעת על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם לצורך משימה שהמחשב אינו מסוגל לבצע בעצמו.

זוהי דוגמא לשימוש פשוט, חכם והגון ב"חכמת ההמון" שהאינטרנט מאפשר (או כפי שהיא מכונה – artificial artificial intelligence או Crowdsourcing). דוגמאות שנויות יותר במחלוקת הן "הטורקי המכני" של אמאזון או החיפוש המונע-על-ידי-אדם ChaCha (כתבה של הניו-יורק טיימס קצת יורדת על השירות הזה). הכוונה אולי טובה, אך ישנם גם החוששים כי מפעלים מסוג זה יהפכו למכרות הפחם של עידן האינטרנט (דברים נבונים על הצד האפל של ניצול כוחו של ההמון אפשר למצוא אצל מולי קופל).

_____________________________

* מכון פתח-תקווה להיתוך קר הפנה למגוון קאפצ'ות מטורפות ומשעשעות. וחייבים להזכיר גם את הקאפצ'ה המגניבה מכולן, שבוחנת לא רק את היותך אדם אלא גם את זהותך המינית.

2 תגובות בנושא “קאפצ’ה שימושית”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *