סוג חדש של אמנות

אם מישהו צריך עדיין הסבר אודות האופן בו הטכנולוגיה משנה את חיינו, בא קותימן ומספק דוגמה מלבבת אזניים. בפרוייקט הנהדר שלו ThruYou מוביל קותימן את אמנות המיקסוס צעד אחד הלאה כשהוא מחליף את סימפולי האודיו בחומר גלם מסוג חדש – סרטוני רשת.  כך הוא יוצר 7 קטעים מקוריים ומצויינים אשר מורכבים כולם מקרעים ומפיסות אשר נלקחו מ-YouTube. הטכניקה אינה חדשה, אך הבחירה ב-YouTube והביצוע המרשים הופכים את התוצר המוגמר לסוג חדש של אמנות. קודם כל דוגמה –

[gv data="EsBfj6khrG4"][/gv]

פרוייקט זה מכיל מספר מאפיינים אשר מהווים סיכום נאה לשינויים התרבותיים שחוללה הרשת בשנים האחרונות:

 • הפרוייקט הוא כולו חופשי. הקטעים המקוריים, כמו גם הפרוייקט כולו, משוחררים תחת רשיון Creative Commons. רשיון זה הוא שאפשר לקותימן ליצור פרוייקט כזה מלכתחילה, והוא שיאפשר לכל מי שרוצה להמשיך ולבנות יצירות מקוריות על בסיס היצירות הקיימות.
 • זוהי יצירה פרטית שלא נתמכה על-ידי גופים מסחריים כמו חברות תקליטים. גם חומר הגלם וגם היצירה שנבנתה בעזרתו הם "תוכן גולשים", תוכן פרטי ולא מסחרי שנוצר באמצעים מינימליים. כמו שפרוייקט זה מראה, אין בכך להעיד על איכות היצירה. האיכות נקבעת רק על ידי כמות הכישרון (טונות של כישרון, במקרה דנן).
 • הפרוייקט, שעלה רק לפני מספר ימים, זכה לתפוצה ויראלית ולתהודה אדירה (לפחות במונחי רשת) שאף גרמה לעומס אשר הפיל את האתר. אינדיקציה טובה לרמת הבאזז שמעורר הפרוייקט אפשר לראות בחיפוש בטוויטר.
 • הפרוייקט ניתן כולו כתוכן חינם, אך את התהודה שהוא יוצר יוכל קותימן מן הסתם לתרגם גם למונחים כלכליים. כמו שציין מגיב באחד הפוסטים המשבחים – הדבר הראשון שהוא עשה אחרי שהוריד את גרסת ה-MP3 היה לחפש ב-iTunes דברים נוספים של קותימן ולקנות את האלבום האחרון שלו שמצא שם.
 • זוהי יצירת mashup, יצירה מבוססת "copy & paste". זו גם סינתזה מוצלחת בין מדיומים שונים (אודיו ווידאו). הטכנולוגיה הדיגיטלית פותחת עוד ועוד אפשרויות של שכפול, העתקה, מיקסוס ושילוב. ערבול חומר קיים יכול להוביל ליצירה חדשה, מקורית ואיכותית (צריך רק, שוב, טונות של כישרון).
 • ההצלחה של קותימן משליכה גם על האנשים שיצרו את הקטעים עליהם התבסס. ברוח Creative Commons הוא מספק קישורים לקטעי המקור, שמביאים לחשיפה גדולה לאותם אנשים. ראו למשל את התגובות לזמרת מהקטע מס' 3 שהובא כאן. (בהקשר זה ראוי לציין גם את היוזמה היפה של ניב זינגר שיצר אתר שמרכז באופן נוח ונגיש את כל הקרדיטים לקטעים המקוריים).

מרגש לראות ז'אנר חדש קם לחיים ומכה גלים ברחבי העולם. אפשר להניח כי הרשת תתמלא בקרוב בחיקויים, מוצלחים יותר או פחות. את חותמו הייחודי שלו על תולדות הרשת קותימן כבר הטביע.

3 תגובות בנושא “סוג חדש של אמנות”

 1. רב תודות על הפוסט המשובח ועל הקרדיט!

  האתר שלי התחיל כ"מירור" (גיבוי) לקבצי ה-MP3 עצמם שנעלמו ביחד עם האתר שקרס (תוך שעות ספורות מרגע שהקמפיין יצא לאוויר). למזלי, הספקתי להוריד אותם לפני הקריסה. כשגיליתי שמשתמש מהיר ממני אף הספיק להוריד את קטעי הוידאו ולהעלות אותם ל-YouTube, הוספתי גם קישור לשם. כמה שעות מאוחר יותר, משתמש אחר מאיטליה יצר עמי קשר וסיפר שהוא הספיק לעשות רשימה של קטעי המקור, והעביר לי אותה (הוא לא הספיק לעשות את כל הרשימה, ושלחנו קריאות נרגשות לאנשים לשלוח לנו את הקרדיטים לטראק הראשון אם הם מצליחים להכנס לאתר).

  מאז, אני ועוד מספר אנשים התחלנו לארגן פרוייקט ל"מחקר thruYOU":
  כל קטעי המקור קוטלגו ומוצגים בצורה נוחה, המאפשרת לראות אותם בקלות,
  התחלנו "לחפש" את הזמרת המדהימה מהחלק השני של I'm New (קישור: http://bit.ly/GxdI1 – נא להפיץ!) – כי הווידאו המקורי שלה לא זמין.
  מה שמעניין אותנו זה לאסוף פרטים על המוזיקאים השונים שקותימן "מארח" – מי הם, איך העבודה של קותימן השפיעה עליהם, ואפילו שאלה שמאד מעניינת אותי באופן אישי – האם קותימן יצר איתם קשר, או שבוקר אחד הם גילו פתאום שהם כוכבים? (דרך אגב, הזמרת מ"Just a lady" חברה שלי בפייסבוק 🙂

  אתר המחקר עבר לכתובת משלו – http://thru-you.org
  ובקישור המקורי של ה"מירור" שמתי בדיחה גיקית (שכנראה מצחיקה רק אותי…) – http://www.innerlogics.com/media/kutiman

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *