הרשמה לעדכונים

By Email
RSS Feed

עמודים

חיפוש באתר

אודיסאה אוטיזם אינטרנט אמת אקטיביזם בלוגים גוגל גוף גירוש דאגלס ראשקוף דת זמן חברה חזירות טוויטר טכנולוגיה טלויזיה כתיבה מדיה מדיה חברתית מדע מדרון חלקלק מהמגירה מוזיקה מוזר מוסר מידע נפש ספרות עיתונות ערוץ 2 פאשיזם פוליטיקה פיזיקה פייסבוק פילוסופיה פרסום קולנוע קפיטליזם שטויות שפה תודעה תל-אביב תרבות תרבות דיגיטלית

פוסטים אחרונים

תגובות אחרונות

ג’יפ בעיר זה להיות חזיר

הצטרפו לקמפיין נגד הג'יפים המשוטטים בערינו!

כמו שכבר ציינתי בעבר, יש לי תיעוב עמוק למפלצות השטח הממונעות ששטות להן בכבישי העיר הצרים. אולי יש הצדקה לרכב שטח כשאתה גר בישוב מדברי מרוחק, אבל בארצנו הקטנה (ובמיוחד בערים הצפופות שבה) ג'יפים כאלה מהווים דוגמא להתבהמות ולזלזול הסביבתי שמאפיינים את התרבות בה אנו חיים.

מה מפריע לי כל כך ברכבי שטח? הם מזהמים יותר, הם מסוכנים יותר לסביבתם (אף כי בטוחים יותר ליושב בתוכם), הם גדולים ומשתלטים על המרחב הציבורי, ובעיקר מהווים מיטרד רציני בסביבה העירונית. מי שלא ראה האמר מנסה לעבור ברחובות תל-אביב לא ראה פיל בחנות חרסינה מימיו. וכמובן, בעיית החניה. פשוט מגוחך לחפש חניה עם רכב שטח בעיר, ולכן בעליהם מצאו פתרון פשוט והגיוני – חניה על המדרכה.

אני בטוח שבין בעלי הג'יפים יש כמה אנשים טובים בהחלט, אולם במדגם סטטיסטי לא מייצג בכלל שערכתי ברחובות בהם אני מסתובב עולה כי יש מיתאם ברור בין גודל הרכב לבין מידת החוצפה וחוסר ההתחשבות של בעליו. כך למשל אם רכב חונה על מעבר החציה בפינת הרחוב וחוסם את כל הדרך להולכי רגל – הרי ברוב המקרים יהיה זה רכב שטח!

ועדיין, למרות (ואולי בגלל) חוסר ההגיון הסביבתי שבהחזקת רכב שטח במרחב העירוני, מהווה רכב שכזה סמל סטטוס ופיסגת השאיפות של הישראלי הממוצע. הגיע הזמן, אם כך, לנסות ולשנות קצת את האווירה החברתית סביב המכונות המזיקות האלה, לגדוע את הלגיטימציה התרבותית שאנו נותנים לרכבים ולבעליהם. כן, יש דברים מזיקים יותר וחשובים יותר להלחם בהם. אבל הג'יפ הוא סוג של סמל, וגם באמת תופעה מציקה. וצריך להתחיל איפשהוא. אין לי אשליה שהשלולית הבלוגוספרית תביא למהפכה, אבל גם משב רוח קל יכול להיות תנועה מבורכת בכיוון הנכון.

לפיכך אני יוצא בקריאה נרגשת לכל שלושת קוראי הבלוג – אם יש בכם מי שדברים אלה נוגעים לליבו, עזרו להפיץ את הבשורה! באיזו דרך שתמצאו לנכון, באיזה פורמט שחביב עליכם, אולי יחדיו נוכל להביא, אפילו מעט, לשינוי תודעתי.

ובא הגואל לרחובות ערינו.

6 תגובות ל“ג’יפ בעיר זה להיות חזיר”

 • תגובה מאת Anne Boleyn
  תאריך 07/10/2007 02:31

  מצטרפת למחאה. להעיף אותם מהנוף ומהר.
  איפה לחתום?

  ממני
  הקוראת הרביעית.

 • תגובה מאת מרגוליס
  תאריך 07/10/2007 09:25

  כנראה ששלושה (ארבעה עכשיו!) קוראים זה עדיין לא מספיק. הארץ לא רעשה בעקבות הפוסט. מפתיע!

 • תגובה מאת יוחאי
  תאריך 08/10/2007 13:57

  אוף. הטרקבק לא הגיע. אז בכל מקרה, אני מתנגד נלהב לג'יפים, וכתבתי פוסט בנושא (שמפנה לכאן):
  http://things.co.il/605

 • תגובה מאת מרגוליס
  תאריך 08/10/2007 14:42

  בעיות טראקבקים בבלוגלי…
  תודה יוחאי!

 • תגובה מאת אדר
  תאריך 09/10/2007 11:32

  אין ספק שזה מטרד. נהגת פעם בכזה? אני כן (לאבא שלי היה פאג'רו), וזה נותן לך מן שכרון כוח מטורף מרוב שאתה גבוה מעל הכביש. אתה מרגיש שכל שאר הנהגים הם כמו נמלים קטנות שצריך לעקוף… לא שזה הופך את זה לבסדר…

 • טרקבק מאת עוד בלוג תל-אביבי
  תאריך 12/10/2007 19:23

  מרכז תל-אביב ללא מכוניות – דיון…

  ארוע חובה מתקיים בשבוע הבא ביום חמישי, 18 באוקטובר, בבית-ציוני אמריקה בשעה 19:30. דיון פתוח ביוזמת החברה להגנת בטבע ובהשתתפות סגנית ראש-עיריית …

תגובה